Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aquaproblem

27 grudnia 2003 | Ekonomia | MC
źródło: Nieznane

Za unijne pieniądze w Zakopanem powstaje inwestycja, która może trafić do prywatnej firmy

Aquaproblem

Rozpoczęta w 2001 roku za pieniądze z Phare budowa aquaparku w Zakopanem stoi od roku w stanie surowym. Przy planowaniu inwestycji nie zadbano o zapewnienie na nią krajowych środków i teraz nie ma jej za co dokończyć.

FOT. TOMASZ ŻUREK

MARCIN CZEKAŃSKI

Zakopiański Aquapark to chyba pierwszy w Polsce przykład obiektu wybudowanego za unijne pieniądze, nad którym kontrolę może przejąć prywatna firma.

Na razie Aquapark stoi pusty, bo brakuje pieniędzy na jego dokończenie. Budowa została wstrzymana po wyczerpaniu unijnych środków, nikt nie chce bowiem wyłożyć pieniędzy, dopóki nie zostanie rozwiązany prawno-finansowy galimatias.

Budowę Aquaparku rozpoczął dwa lata temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z pieniędzy Funduszu Phare. Wykonawcą była giełdowa spółka Mitex. Teren, na którym miał powstać basen, należy do spółki Polskie Tatry SA, kontrolowanej przez skarb państwa (72 proc.) i miasto Zakopane (28 proc.). Przed rozpoczęciem budowy Polskie Tatry wydzierżawiły teren spółce Geotermia Podhalańska, należącej w większości do NFOŚiGW. Geotermia musiała mieć prawo do ziemi, bo ona właśnie wystąpiła o pozwolenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3111

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament