Ścigając się z maszynami
Ścigając się z maszynami
- Od wydawcy
Grzegorz Sowula w recenzji "Pamiętników" Leni Riefenstahl (wydawnictwo Świat Książki, 2003), zamieszczonej w "Rz" 16 grudnia br. , krytycznie ocenił książkę, zwracając uwagę na błędy w tłumaczeniu wypaczające sens oryginału oraz pominięcie niektórych partii dzieła.
Dziś zamieszczamy odpowiedź tłumacza i wydawcy.
Jestem wielce zobowiązany Grzegorzowi Sowuli, że zechciał uważnie przeczytać przynajmniej parę pierwszych rozdziałów autobiografii Leni Riefenstahl, porównać je z tekstem niemieckim i czule wychłostać niekompetencję tłumacza. Miał do tego prawo, jako jeden z pierwszych, którzy głośno domagali się polskiego przekładu jeszcze za życia autorki.
Jego - i moje - pragnienie wreszcie się spełniło, przykro mi, że w tak pokracznej formie. Bo to zbyt ważna pozycja, po wielu latach milczenia otwierająca i w Polsce szansę rzetelnej dyskusji o niezwykłym, długim życiu Leni Riefenstahl, rewolucji artystycznej, jaką wniosła w pojmowanie dokumentu filmowego i etnograficznego i kontrowersjach politycznych.
Nie jestem bez winy jako inicjator przedsięwzięcia. Przekład z języka trzeciego, choć nie jest zalecany, czasami się udaje, jeśli ma się do czynienia z wersją autoryzowaną. Byłem w błędzie, a nabrali się na to wszyscy. Nie tylko
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta