W trosce o wspólną tożsamość
W trosce o wspólną tożsamość
FILIP JASIŃSKI, CEZARY MIK
Integracja w ramach Unii Europejskiej oznacza m.in. rozbudowę instytucji i prawa unijnego. Jednocześnie rośnie poczucie alienacji i oddalenia obywateli od struktur i procesów decyzyjnych Unii, co potwierdzają badania Eurobarometru. Zapobiegają temu różne inicjatywy podejmowane na szczeblu europejskim, w tym dotyczące partii politycznych.
Zaczęto organizować wybory powszechne do Parlamentu Europejskiego (od 1979 r.), a do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) wprowadzono m.in. instytucję obywatelstwa Unii czy też partii politycznych działających na poziomie europejskim (Maastricht, 1992 r.). Ta ostatnia została niedawno rozwinięta w rozporządzeniu Parlamentu i Rady z 4 listopada 2003 r. w sprawie przepisów o partiach politycznych na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania.
Od Maastricht do Nicei
Traktat z Maastricht dodał do części V TWE odnoszącej się do Parlamentu Europejskiego art. 138a (po zmianie numeracji 191), a w nim stwierdził: "Partie polityczne na poziomie europejskim są ważnym czynnikiem integracji w ramach Unii. Przyczyniają się one do kształtowania świadomości europejskiej i wyrażania woli politycznej obywateli Unii". Przepis ten jednak poddano ostrej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta