Czujne oko nadzorcy
Rada nadzorcza - kiedy konieczna
Czujne oko nadzorcy
Rada nadzorcza to organ spółki, który przede wszystkim kontroluje jej działalność. Nie musi być jednak powoływana w każdej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Rada z powodzeniem może wyręczać wspólników przy kontroli działalności spółki oraz zarządu. W umowie spółki wspólnicy muszą jednak szczegółowo określić jej kompetencje, rozszerzając je w stosunku do tych zawartych w kodeksie spółek handlowych .
Co do zasady kodeks spółek handlowych pozostawił utworzenie rady nadzorczej w spółce z o.o. swobodnemu uznaniu wspólników. Obowiązek ten jednak pojawia się, gdy kapitał zakładowy spółki wynosi co najmniej 500 tys. zł, a wspólników jest więcej niż 25. Wówczas ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej jest obligatoryjne. Jeżeli w umowie zawiązującej spółkę wspólnicy nie powołali rady nadzorczej, mogą to zrobić później, zmieniając umowę. Wymaga to jednak uchwały powziętej większością 2/3 głosów (umowa spółki może przewidywać surowsze warunki powzięcia takiej uchwały) oraz musi być zaprotokołowana przez notariusza, a następnie wpisana do rejestru sądowego.
NADZÓR A KONTROLA
Podstawowym zadaniem rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta