Co powie sąd?
Temat tygodnia
Co powie sąd?
Rys. Rafał Piekarski
Niejeden przedsiębiorca znalazł się w sytuacji, gdy nie pozostaje mu już nic innego, jak tylko się sądzić. Niekiedy zniechęcająco działa na niego zawiłość procedury. Łatwo pogubić się w oddaleniach, umorzeniach, przekazaniach do ponownego rozpoznania itp. Dziś przybliżamy drogę, jaką sprawa może przebyć w sądzie od chwili jej wniesienia do ostatecznego zakończenia.
- Schemat - Postępowanie odwoławcze przed sądem cywilnym
- Łatwo się pogubić
Aby w ogóle doszło do rozpoznania sprawy przez sąd, musi ona tam trafić. W postępowaniu procesowym przed sądem powszechnym - a więc takim, gdzie dwie strony spierają się ze sobą (np. o zapłatę), a sąd rozstrzyga, kto ma rację - zaczyna się od wniesienia pozwu przez stronę. To pozwala sądowi przystąpić do rozpoznania sprawy i wydać orzeczenie.
Mówiąc najogólniej, postępowanie przed sądem pierwszej instancji może zakończyć się:
- odrzuceniem pozwu albo
- oddaleniem bądź uwzględnieniem powództwa albo
- umorzeniem postępowania.
Pozew sąd odrzuca - zasadniczo - z powodu braków formalnych. Oddala powództwo wówczas, gdy stwierdzi, że pozew co prawda
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta