Jawnie o szyfrach
Pyry. Głaz z tablicą upamiętniającą trzech polskich matematyków, którzy tu pracowali i przekazali sprzymierzonym tajemnicę Enigmy
fot. WOJCIECH GRZĘDZIŃSKI
Kryptografię można by nazwać najstarszym zawodem świata - gdyby nazwa ta nie była już zastrzeżona dla innej profesji. Człowiek zawsze miał (i ma) coś do ukrycia. Czasy, kiedy łamaniem szyfrów zajmowały się tzw. czarne gabinety, minęły bezpowrotnie. Współczesna kryptografia opiera się głównie na komputerach i nieco spowszedniała.
Wypłacając pieniądze z bankomatu, płacąc w supermarkecie kartą kredytową, logując się na swoim koncie komputerowym, kupując płytę CD przez Internet, a nawet dzwoniąc z telefonu komórkowego, każdy z nas, często o tym nie wiedząc, posługuje się kryptografią. Kandydaci do służb specjalnych przechodzą nie tylko trening mięśni, ale i szarych komórek - amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA - National Security Agency) jest prawdopodobnie największym (pojedynczym) pracodawcą zatrudniającym matematyków w Stanach Zjednoczonych.
PISMO TAJEMNE
Pierwsze "szyfrogramy" są równie stare jak pismo. W starożytnym Egipcie używano niestandardowych hieroglifów. O szyfrowaniu wspomina Homer w "Iliadzie" - podpuszczony przez żonę Projtos, król Argos, wysłał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta