Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W alianckiej służbie

09 listopada 2004 | Rzecz o... | KN
źródło: Nieznane

W alianckiej służbie

Bletchley Park - brytyjski "kombinat" kryptologiczny

fot. EAST NEWS

Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski nie tylko przekonali rząd Polski o potrzebie przekazania polskich Enigm, ale także wyrazili pełną gotowość do współpracy z Francją, Wielką Brytanią, a w perspektywie także z USA. Granicę Polski przekroczyli 15 września 1939 roku.

Dotarli do Bukaresztu, zakwaterowali się w hotelu "Transit", po czym udali się do ambasady brytyjskiej. Stamtąd, nie uzyskując stosownej pomocy, skierowali się do ambasady francuskiej, gdzie od razu zdecydowano o przerzuceniu polskich matematyków do Paryża. Dużej pomocy udzielił im w tym czasie ppłk Tadeusz Zakrzewski, który wcześniej poinformował ambasadę francuską o celu wizyty Polaków. Podróż do Paryża miała odbyć się najkrótszą możliwą drogą, między innymi przez Jugosławię i północne Włochy.

EKIPA Z

Polskimi kryptologami, którzy 28 września rano dotarli do Modane we Francji, zaopiekowali się Francuzi. Dzień później zostali wezwani do ambasady polskiej w Paryżu. W stolicy Francji zamieszkali w paryskim hotelu Viator.

Od 2 października 1939 roku do Paryża zaczęli także docierać pozostali pracownicy Biura Szyfrów nr 4 "Wicher". Byli wśród nich mjr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3377

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament