Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbyt duże koszty zatrudnienia

09 listopada 2004 | Prawo | RP

Prawo pracy Bariery rozwoju przedsiębiorczości

Zbyt duże koszty zatrudnienia

PRZEMYSŁAW R. STOPCZYK, RAFAŁ POZNALSKI

Przywykliśmy twierdzić, że prawo pracy jest w naszym kraju złe. Na pewno nie jest idealne. Jednak w porównaniu z prawodawstwem wielu innych krajów europejskich prezentuje się jako bardziej elastyczne. Prawo gospodarcze i podatkowe, regulacje dotyczące obrotu gospodarczego, sądownictwo to źródła największych utrudnień, na które wskazują pracodawcy.

W opublikowanym ostatnio raporcie Banku Światowego "Doing Business in 2005: Usuwanie barier na drodze do rozwoju" wskazano na dokonany u nas postęp w łatwości zatrudniania i zwalniania pracowników. Nasze prawo wypada jednak źle, kiedy oceniamy je według kryterium kosztu pracy. Jest on dla wielu pracodawców zbyt wysoki, dlatego trudno o wzrost zatrudnienia.

Kłopoty na rynku pracy

Kraje europejskie możemy podzielić na te, które mają kłopoty na rynku pracy, i na te, które obniżyły koszty pracy, np. Irlandia. Polska nadal należy do pierwszej grupy. Na koszty pracy składają się w naszym kraju przede wszystkim różnego typu składki, jakie odprowadzają pracodawcy od wynagrodzenia pracownika. Ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3377

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament