Operacja Kryptolog
Operacja Kryptolog
Marian Rejewski został zwolniony ze służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie na własne żądanie 2 listopada 1946 r. w stopniu porucznika. Do Polski wrócił 20 listopada 1946 r. Zamieszkał w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 10 m. 2. Nieco wcześniej, zapewne jeszcze w 1945 r., do Bydgoszczy przyjechała i zamieszkała w tymże mieszkaniu jego rodzina: żona Iwona i dwójka ich dzieci. Od lutego 1947 r. Rejewski zaczął pracować jako kierownik Sekcji Fakturowania w Pomorskich Zakładach Wytwórczych Materiałów Elektrotechnicznych w Bydgoszczy . W latach 1950 - 1952 zatrudniony był w Biurze Mierniczym w Bydgoszczy, a od 1952 r. pracował w Wojewódzkim Związku Spółdzielni Pracy w Bydgoszczy.
Pierwszy raport zawierający ogólne i nieścisłe informacje na temat Rejewskiego (np. napisano w nim, że przez cały okres wojny przebywał w Anglii) został napisany przez funkcjonariusza WUBP w kwietniu 1949 r. 11 sierpnia 1949 r. WUBP w Bydgoszczy wystosował pismo do Departamentu I Wydziału VI Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Dotyczyło ono czterech pracowników Pomorskich Zakładów Wytwórczych Materiałów Elektrotechnicznych w Bydgoszczy: Mariana Rejewskiego, Wiktora Piniarskiego, Michała Szumowskiego, Karola Różankowskiego. Proszono o ustalenie, czy mieli związek z II...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta