Internetowy radioteleskop
Internetowy radioteleskop
Otoczenie starzejącej się gwiazdy, widziane oczami jednego radioteleskopu (z lewej) oraz połączonymi siłami e-VLBI (z prawej). Wyjątkową ostrość obrazu uciekającej z gwiazdy materii udało się uzyskać między innymi dzięki polskiemu 32-metrowemu radioteleskopowi z Piwnic pod Toruniem.
(c) WWW.EVLBI.ORG
Dzięki szybkiej sieci komputerowej polscy astronomowie mogą obserwować gwiazdy z dokładnością większą od uzyskiwanej przez kosmiczny teleskop Hubble'a.
Obserwacje przeprowadzone za pomocą internetowej europejskiej sieci radioteleskopów (EVN) potwierdziły, że nowa metoda pozwala na obserwowanie na żywo odległych obiektów z niespotykaną dotąd dokładnością.
Aby coraz dokładniej obserwować gwiazdy i galaktyki, buduje się coraz większe teleskopy. Wiąże się to jednak nie tylko z ogromnymi kosztami, ale też wymaga przezwyciężania różnorodnych problemów technicznych.
W pogoni za szczegółami
Radioastronomowie już w końcu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku wpadli na oryginalny sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta