Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ci, co dobry mieli słuch i wzrok

09 listopada 2004 | Rzecz o... | PO

Wywiad wojskowy w Drugiej Rzeczypospolitej

Ci, co dobry mieli słuch i wzrok

Wywiad wojskowy funkcjonował w II Rzeczypospolitej w ramach Oddziału II Sztabu Generalnego (od grudnia 1928 r. Sztabu Głównego) Wojska Polskiego, stanowiącego wówczas jedyną ogólnopaństwową służbę informacyjno-wywiadowczą.

W następstwie dokonanej w 1930 r. reorganizacji struktury wewnętrznej Oddziału II centrala wywiadu i kontrwywiadu umiejscowiona została w Wydziale II Wywiadowczym, na którego czele stał w latach trzydziestych doświadczony i zdolny oficer wywiadu ppłk dypl. Stefan Mayer. Sprawy wywiadu ofensywnego znalazły się w gestii Wydziału IIa (ppłk dypl. Wilhelm Heinrich), zaś kontrwywiadu i ochrony tajemnicy państwowej należały do Wydziału IIb (mjr Jan Stanisław Szaliński). Wydział II, skupiając w swych ramach całość spraw wywiadu i kontrwywiadu, stanowił najsilniejszy organizacyjnie komponent Oddziału II. Z biegiem lat dysponował coraz bardziej doświadczoną i profesjonalną kadrą. Z przyczyn geopolitycznych gros swej organizacyjnej aktywności poświęcał działaniom na kierunkach niemieckim i sowieckim, newralgicznych dla polskiej racji stanu. Komórką dokonującą analizy i oceny zdobytych przez wywiad informacji na temat polityki, gospodarki i obronności państw obcych, a w związku z tym także stawiającą wywiadowi zadania, był Wydział Studiów, w którego ramach prace o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 3377

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament