Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?
Do czasu zagłady Żydów doświadczenie Ormian było dla reszty świata niemal niezrozumiałe. Tym bardziej że ich walka przeciwko Turkom była osamotniona. W 1915 roku tylko zachodnioeuropejscy intelektualiści krzyczeli głośno w obronie Armenii, m. in. Anatol France, który twierdził, że Armenia mordowana jest tylko dlatego, że jest siostrą Europy w Azji, tymczasem Europa wyrzeka się tego powinowactwa i umywa ręce.
Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?
Grzegorz Górny
24 kwietnia minęła 80. rocznica pierwszego ludobójstwa w naszym stuleciu. Rządzący Turcją triumwirat -- Enwer Pasza, Talaat Pasza i Dżemal Pasza -- wydał rozkaz rzezi ludności ormiańskiej.
Kiedy 22 sierpnia 1939 r. Hitler wydawał swoim dowódcom dyrektywy na Polskę, powiedział: "Zabijajcie bez litości kobiety, starców i dzieci; liczy się szybkość i okrucieństwo. Kto dziś pamięta o rzezi Ormian? " Rzeczywiście, mijało wówczas niespełna ćwierć wieku od wielkiej masakry Omian, a świat jakby o niej zapomniał.
W tym samym 1939 roku Francuzi odstąpili Turkom sandżak Aleksandretty, swoje terytorium mandatowe na ziemiach syryjskich, zamieszkałe głównie przez ludność ormiańską. Na wieść o tym ponad 100 tysięcy Ormian natychmiast opuściło sandżak w obawie przed tureckimi pogromami.
W więzieniu narodów
Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta