Przeczytaj zanim wystąpisz do komisji
Członkowie Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu
Przeczytaj zanim wystąpisz do komisji
Europejska Komisja Praw Człowieka jest międzynarodową instytucją powołaną do rozpatrywania skarg osób, które twierdzą, iż naruszono ich prawa zagwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Konwencja jest umową międzynarodową, na podstawie której państwa należące do Rady Europy zobowiązały się do poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Polska uczyniła to ratyfikując Konwencję 19 stycznia 1993 r.
Prawa i wolności są zapisane w tekście Konwencji oraz w Protokołach Dodatkowych nr 1, 4, 6 i 7, przyjętych przez większość państw-stron Konwencji.
Polska nie ratyfikowała dotychczas Protokołu nr 6 znoszącego karę śmierci w warunkach pokoju oraz Protokołu nr 7 mówiącego o prawach proceduralnych wydalanych cudzoziemców, dodatkowych gwarancjach rzetelnego procesu sądowego w sprawach karnych oraz o równości małżonków w zakresie praw i obowiązków o charakterze cywilnoprawnym. Z tego wynika, że skargi do Europejskiej Komisji Praw Człowieka nie mogą dotyczyć tych praw.
Każdy może natomiast wystąpić ze skargą z powodu naruszenia m. in. prawa do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, złamania zakazu tortur i innego nieludzkiego traktowania lub karania, nierzetelnego procesu sądowego, niedopuszczalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta