Ryzyko tworzenia historii
Ryzyko tworzenia historii
1. Przed sześciu laty przeżyliśmy moment, w którym -- po wielu dekadach politycznej niemożności -- sytuacja stwarzała narodowi historyczną szansę radykalnej poprawy swego losu.
2. Odzyskana suwerenność była faktem najważniejszym, domagała się jednak wysiłku jej utrwalenia, umocnienia i możliwie najlepszego zabezpieczenia.
3. Upadek reżimu komunistycznego, opartego na aparacie przemocy, pozwalał na wprowadzenie w życie publiczne struktur i praktyk demokratycznych. Wymagało to szybkiego wykształcenia demokratycznych postaw wśród możliwie szerokiej rzeszy obywateli i zapewnienia wynikającym z tych postaw działaniom rzeczywistej społecznej efektywności.
4. Likwidacja przymusu gospodarki nakazowej i dopuszczenie działania mechanizmów wolnorynkowych wyzwalały nową energię ekonomiczną i redukowały przeszkody w drodze do wzbogacenia się społeczeństwa. Wymagało to z jednej strony udrożnienia mechanizmów działania tej energii, z drugiej -- czuwania, by proces bogacenia się jednych nie powodował niewspółmiernego ubożenia drugich i nie działał na szkodę całego społeczeństwa.
5. Każdy z wymienionych tu aspektów sytuacji historycznej budził duże nadzieje i jednocześnie niósł duże wymagania całemu narodowi, a w szczególnym sensie -- jego elitom politycznym.
6. Naród miał jednak za sobą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta