Ciężkie czasy ulotnej sztuki
29 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca
Ciężkie czasy ulotnej sztuki
Jak obchodzić święto artystów działających na marginesie życia kulturalnego, mających czasem wrażenie jakby w ogóle ich nie było? Przecież nawet w oficjalnych opracowaniach Głównego Urzędu Statystycznego poświęconych kulturze tancerze nie są ujęci w odrębną grupę zawodową. Tylko bardzo dociekliwi potrafią zorientować się, że Polski Teatr Tańca został przez statystyków zaliczony do operetek, a gdański Teatr Ekspresji do scen dramatycznych.
Na dodatek nastał chyba niedobry czas dla polskiego baletu, nie mogącego ostatnio poszczycić się poważniejszymi sukcesami. Jeszcze niedawno wydawało się, że taniec, jako jedna z nielicznych sztuk, nie daje się kryzysowi. Zespoły nie rozpadały się, jeździły po kraju i świecie, a liczba premier utrzymywała się na stałym poziomie. Teraz jednak to już przeszłość.
Zespoły
Najlepszy jest w dalszym ciągu balet Opery Narodowej, gdzie pracują najzdolniejsi tancerze i gdzie wystawia się najdojrzalsze spektakle. Dawno już jednak propozycje artystyczne warszawskiego Teatru Wielkiego nie były tak skromne jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta