Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jesteśmy samotni, samotni, samotni. ..

29 kwietnia 1995 | Plus Minus | PK

Paul Celan -- odnowiciel języka poezji

Jesteśmy samotni, samotni, samotni. ..

Dwadzieścia pięć lat temu w Paryżu popełnił samobójstwo Paul Celan -- jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku. Jego ciało wyłowiono z Sekwany 1 maja 1970 roku.

Paul Celan, a właściwie Paul Anczel, urodził się w 1920 roku w rodzinie żydowskiej w Czerniowcach na Bukowinie. Debiutował w wieku osiemnastu lat w austriackim piśmie "Plan". Po ukończeniu gimnazjum, wyjechał do Francji na studia medyczne. Wrócił jednak do rodzinnego miasta w 1939 roku, aby rozpocząć studia romanistyczne. Wybuchła wojna. "Poeta wraz z rodziną znalazł się w obozie dla internowanych" -- pisze Feliks Przybylak, tłumacz Celana. -- Po rocznym pobycie udało mu się uciec do Armii Czerwonej, gdzie jako były student medycyny służył w charakterze sanitariusza. Po wojnie Celan pracował jako redaktor jednego z pism rumuńskich".

Był lektorem i tłumaczem (przekładał Czechowa na rumuński) . Alfred Margul-Sperber, który nazwał go "lirycznym odpowiednikiem Kafki" twierdził: "Jego dzieło, spośród wszystkich wypowiedzi najmłodszej generacji, wydaje się głosem najbardziej niemożliwym do pomylenia, jedynym w swoim rodzaju". Debiutancka książka Celana "Piasek z urn" ukazała się w 1948 roku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 468

Spis treści
Zamów abonament