Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pigułki (nie) szczęścia

29 kwietnia 1995 | Nauka i Technika | ZW

Pigułki (nie) szczęścia

W krajach zachodnich pierwsze efekty przyniosła kampania wśród lekarzy i pacjentów uświadamiająca, że środki uspokajające stosowane w dłuższym okresie są szkodliwe i doprowadzają do uzależnienia. Pisze o tym w kwietniowym wydaniu polskiej edycji "British Medical Journal". W Polsce lekarze przekonują się o tym dopiero od niedawna. Pierwszy raport na ten temat o sytuacji wkraju dopiero przed ponad rokiem opublikowali specjaliści Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Środki uspokakające, zawierające benzodiazepiny, są najpowszechniej używanymi lekami psychotropowymi. Wydawane tylko na receptę, są mimo to są często w Polsce nadużywane. Sondaż wykazał, że regularnie zażywa je ponad 420 tys. osób, głównie kobiety (mężczyźni preferują raczej nadużywanie alkoholu) . Co czwarta Polka w wieku 35--65 lat stosuje "pigułki szczęścia" przynajmniej raz w roku; najczęściej relanium, a także oxazepam, tazepam, medazepam, anxitol, nobrium, rudotel oraz signopam. Co trzecia sięga po pastylki od bólu głowy, nie zdając sobie sprawy, że może się uzależnić.

Objawy lęku

-- Benzodiazepiny początkowo wzbudzały entuzjazm zarówno lekarzy, jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 468

Spis treści
Zamów abonament