Dbaj jak o swoje
Odpowiedzialność materialną pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy reguluje dział piąty kodeksu pracy (k.p.) w rozdziale I i II. Ten ostatni dotyczy odpowiedzialności za mienie powierzone. Pracodawca musi wiedzieć‚ że nie za każdą popełnioną szkodę odpowiedzialność pracownika będzie taka sama. Podstawowa różnica dotyczy wysokości odszkodowania. Zależy ona w dużej mierze od rodzaju odpowiedzialności i od tego‚ czy szkodę popełniono z winy umyślnej, czy też przez zwykłe niedbalstwo lub lekkomyślność (wina nieumyślna).
Przepisy przewidują dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej pracownika: na zasadach ogólnych i za mienie powierzone.
PLANOWAŁ ALBO BYŁ LEKKOMYŚLNYCzęsto pracodawcy dostrzegający‚ że pracownik działa na ich niekorzyść bądź już wyrządził szkodę‚ rozpatrują jego działanie w kategoriach świadomego‚ zaplanowanego czynu. Zwykle jednak pracownik wyrządza im szkodę, nie zdając sobie z tego sprawy. Co więcej, nawet się nie spodziewa się‚ że z tego tytułu będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności. Kodeks pracy - regulując odpowiedzialność materialną pracownika - uzależnia jej stopień od rodzaju jego winy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta