ZASIŁKI CHOROBOWE WEDŁUG NOWYCH ZASAD
Jestem księgową i prowadzę sprawy ZUS. Czy nowelizacja ustawy chorobowej zmieniła wysokość zasiłków chorobowych?
Od wejścia w życie nowelizacji ustawy chorobowej (8 lutego br.) nastąpią pewne zmiany przy ustalaniu wysokości zasiłków chorobowych. W szczególności zniesiona zostanie zasada podwyższania do 100 proc. zasiłków przy długotrwałej nieobecności chorobowej (powyżej 90 dni nieprzerwanej choroby). Od 91 dnia choroby zasiłek będzie więc nadal wypłacany, ale w wysokości 80 proc., a w razie pobytu w szpitalu - 70 proc. podstawy wymiaru. 100-proc. zasiłki będą nadal przysługiwały kobietom w ciąży, osobom niezdolnym do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz jako nowość - dawcom organów i narządów.
Jestem na zwolnieniu lekarskim już ponad 4 miesiące i chciałabym się ubiegać o jego przedłużenie. Czy zmiana ustawy chorobowej będzie mnie dotyczyć?W myśl obecnych przepisów okres zasiłkowy wynosi 180 dni z możliwością przedłużenia przez lekarza orzecznika ZUS o okres nieprzekraczający maksymalnie 3 miesięcy, czyli do 270 dni. Z dniem wejścia w życie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta