Żyjąca maszyna
Robota opracowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Jego szkielet stanowi ramka krzemowa długości 200 mikronów. Na tej ramce naukowcy wyhodowali - z komórek pobranych z serca szczura - mięsień długości stu mikronów. Kiedy urządzenie umieścimy w roztworze glukozy, mięsień zaczyna się na przemian kurczyć i rozkurczać i robot porusza się naprzód. Urządzenie zostało opisane w czasopiśmie "Nature Materials".
Pierwsza wersja robota została opracowana w zeszłym roku. Wtedy jednak naukowcy najpierw hodowali mięsień, a dopiero potem przytwierdzali go do krzemowego szkieletu. Taka procedura często kończyła się zniszczeniem delikatnej tkanki. Teraz naukowcy hodują mięsień bezpośrednio na szkielecie krzemowym. Mięsień przyrasta do szkieletu w miejscach, w których ten pokryty jest złotem.
Je i maszerujeSzkielet składa się z poziomej belki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta