Nie zawsze winien tylko pracownik
Mienie przekazane przez pracodawcę trzeba zwrócić lub rozliczyć się z niego. Kodeks pracy wymienia przykładowe przedmioty, które mogą być powierzone i za które pracownik ponosi odpowiedzialność materialną. Chodzi tu o: - pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, - narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Katalog ten nie ma charakteru zamkniętego, a pracownik ponosi, co do zasady, pełną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę. Mieniem powierzonym do zwrotu mogą być zatem rzeczy przekazane do osobistego używania przy wykonywaniu pracy. Ich przejęcie pracownik powinien odpowiednio pokwitować, a w razie jakiegokolwiek uszkodzenia - zwrócić w takim samym stanie, jak przyjmował. Jeśli je zgubi, musi poinformować o tym jak najszybciej przełożonego.
Udowodnienie szkody w mieniu powierzonym oraz jej wysokości to, co do zasady, zadanie pracodawcy. To on musi wykazać, że szkoda została popełniona, nie ma jednak obowiązku udowadniania winy sprawcy. Istnieją jednak sytuacje, gdy ciężar dowodu spoczywa na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta