Kiedy umiera człowiek
W naszym kraju rozwija się transplantologia, w latach dziewięćdziesiątych wprowadzono definicję śmierci opartą na kryteriach mózgowych, która radykalnie się różni od tradycyjnego rozumienia śmierci. Mimo rewolucyjnego charakteru zmian, jakie wniosło ze sobą wprowadzenie teorii śmierci mózgowej do polskiego prawa i medycyny, nie było na ten temat żadnej publicznej debaty. Pod tym względem Polska nie różni się zresztą od innych krajów. Tam, gdzie wprowadzano nowe kryteria (w Stanach Zjednoczonych uzyskały prawną sankcję najwcześniej, bo już w 1970 r.), nie zanotowano większego sprzeciwu ze strony lekarzy, prawników, polityków czy też szerszych kręgów społecznych.
Było tak aż do połowy lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu jednak w krajach anglosaskich, Japonii i niektórych europejskich sytuacja zmieniła się zasadniczo. Nasila się krytyka śmierci mózgowej i coraz większa grupa autorytetów neguje naukowe i etyczne podstawy takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta