Sztuka upadania konsumenta
Konsument nie "umiera", gdy stanie się niewypłacalny. Niezbędna jest jednak zmiana stosunków umownych między stronami.
Oznacza to nakaz ponownego przemyślenia pierwotnego kontraktu, by uwzględnić nowe okoliczności, które czasem można było przewidzieć. Dotyczy to zwłaszcza tzw. pasywnego nadmiernego zadłużenia konsumenta, za które trudno byłoby obciążać go winą.
W Europie upada się trudniejW USA proponuje się szeroki dostęp do upadłości konsumenckiej i uwzględnianie w umowie kredytowej dwóch pozornie sprzecznych elementów: w miarę równego dostępu do kredytu i rozkładu ryzyka niewypłacalności. Jest to element "kolektywnego porozumienia", podobnie jak w układach zbiorowych pracy i ubezpieczeniach zdrowotnych.
Doktryna Europy kontynentalnej nie zakłada otwartego dostępu do upadłości konsumenckiej, lecz obligatoryjny plan finansowy jako przesłankę oddłużenia, poddanie się doradztwu finansowemu i próbę ułożenia się z wierzycielami. Często odbywa się to w dwóch etapach procedury: pozasądowej oraz sądowej.
Sprawiedliwość formalna i materialnaPojęcie upadłości konsumenckiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta