Jak udowodnić, że pracownik jest nietrzeźwy
Źle, bo może co najwyżej zaproponować zatrudnionemu takie badanie.
Dobrze, bo brak zgody albo po prostu niezażądanie badań przez pracownika działa na jego niekorzyść. Dziś spróbujemy to uzasadnić.
Trzeba odsunąć od pracyNie ma wątpliwości co do tego, że przyjście pijanego pracownika do pracy albo picie przez niego alkoholu w pracy to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Na tej podstawie pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie (art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy).
Pracodawca musi pamiętać, że o ile wypowiedzenie zależy w tym wypadku od jego woli, o tyle niedopuszczenie pijanego pracownika do pracy jest wręcz obowiązkiem. Art. 17 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. w DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.) nie pozostawia możliwości wyboru:
Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona nie mogą dopuścić pracownika do pracy, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo pił alkohol w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta