Nadgodziny tak, ale bez rekompensaty
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy. Pracownik, który świadczy pracę dłużej, pracuje w nadgodzinach. Mogą one wystąpić tylko na wyraźne polecenie pracodawcy, gdy trzeba prowadzić akcję ratowniczą w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska bądź usunięcia awarii. Praca w nadgodzinach jest możliwa również, gdy wystąpią szczególne potrzeby pracodawcy.
Może pracowaćCo do zasady pracownikom wykonującym pracę ponad ustawowy wymiar czasu pracy przysługuje rekompensata w postaci dodatkowego wynagrodzenia lub czasu wolnego. Jednak nie wszystkim. Kodeks pracy wyklucza bowiem pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych (art. 151 4 k.p.). Ci ostatni mają jednak więcej szczęścia. Jeżeli ich praca w godzinach nadliczbowych przypada w niedzielę lub święto, to mogą liczyć na wynagrodzenie oraz dodatek, pod warunkiem że za pracę w tym dniu nie otrzymali wolnego dnia.
Zgodnie z art. 128 § 2 pkt 2 k.p. zarządzającymi zakładem pracy w imieniu...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta