Każda ustawa rzepkę sobie skrobie
Mec. Piotr Bodył Szymala ("Rz" z 9 listopada, "Małżonek w gorszej sytuacji niż konkubent") porównuje regulację egzekucji z rachunku bankowego wspólnego (art. 891 1 kodeksu postępowania cywilnego) z regulacją egzekucji z rachunku bankowego małżonków (art. 891 2 k.p.c.). Jednak istota problemu nie polega na nierównym traktowaniu małżonka jako współposiadacza rachunku bankowego w zestawieniu z sytuacją innych posiadaczy rachunków wspólnych, lecz na przyjętych w obu przepisach konstrukcjach, sprzecznych z prawem cywilnym i rodzinnym.
Przepis do uchyleniaRachunek bankowy wspólny
Ustawa - Prawo bankowe (dalej: upb) określa jako rachunek wspólny umowę rachunku bankowego zawartą przez bank z kilkoma (co najmniej dwiema) osobami fizycznymi lub jednostkami samorządu terytorialnego (art. 51). Unormowanie to budzi dwojakiego rodzaju zastrzeżenia.
Po pierwsze: w świetle przepisów kodeksu cywilnego (zwłaszcza art. 725) nie ma żadnych ograniczeń co do liczby i rodzaju osób, które mogą być stroną takiej umowy. Dlatego upb niepotrzebnie powiela ten przepis. Oczywiście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta