Ile urlopu w pierwszej pracy
Zgodnie z art. 153 § 1 k.p. pracownik podejmujący pracę pierwszy raz w roku kalendarzowym, w którym rozpoczął zatrudnienie, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy. Będzie to 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Przepis dotyczy miesiąca pracy, a nie miesiąca kalendarzowego, czyli te dwa okresy nie muszą się pokrywać.
PRZYKŁAD 1Pracownik, który rozpoczął pierwszą pracę z początkiem miesiąca kalendarzowego, czyli 1 sierpnia, nabywa prawo do pierwszego urlopu cząstkowego w wysokości 1/12 wymiaru z końcem tego miesiąca, czyli 31 sierpnia.
Po miesiącu zatrudnienia dla rozpoczynającego karierę zawodową liczba dni wypoczynku wynika z iloczynu 1/12 x 20 dni (wymiar urlopu), co daje 1,66 dnia (1 i 2/3 dnia) urlopu. Nie można tego jednak zaokrąglić w górę, bo przepisy prawa pracy nie przewidują takiej możliwości.
Czasami strataTrudności sprawia obliczenie przysługującego urlopu, gdy zatrudnienie zaczęło się w trakcie miesiąca kalendarzowego, np. 2 lub 18 sierpnia. Wówczas miesiąc pracy mija odpowiednio z upływem 1 lub 17 dnia następnego miesiąca kalendarzowego (września), czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta