Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w wyrokach Sądu Najwyższego
Przepisów nakazujących stosowanie wypowiedzenia zmieniającego do zmian na niekorzyść pracowników, w szczególności ukształtowanych przez układ zbiorowy, nie stosuje się do porozumień zbiorowych niebędących układem, np. pakietów socjalnych. To uchwała Sądu Najwyższego z 29 listopada 2005 r. (II PZP 8/05).
Przed komercjalizacją dyrekcja kopalni węgla brunatnego zawarła z zakładowymi organizacjami związkowymi pakiet socjalny gwarantujący pracownikom zatrudnienie przez 5 lat, a na wypadek wcześniejszego zwolnienia (poza ściśle określonymi sytuacjami, np. dyscyplinarka) odszkodowania. Ponieważ jednak sytuacja finansowa firmy pogorszyła się, aneksem zmodyfikowano to porozumienie, rozszerzając listę wyjątków na zwolnienia pracowników, którzy uzyskali prawo do emerytury i osiągnęli 55 lat.
Powód spełniał te warunki, więc gdy go zwolniono, odszkodowania z pakietu nie dostał. W pozwie argumentował, że nie wystarczyło zmienić pakiet. Do zmiany warunków pracy na niekorzyść pracownika niezbędne było jeszcze wypowiedzenie zmieniające. Podstawę prawną upatrywał w art. 241 13 § 2 k.p. Stanowi on,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta