Brudne, wrażliwe, zatłoczone
Organizacja Narodów Zjednoczonych nadała właśnie naszemu morzu status wyjątkowo wrażliwego obszaru morskiego. Status taki posiada tylko jedenaście miejsc na świecie, między innymi wody u wybrzeży Florydy, Wysp Kanaryjskich i wysp archipelagu Galapagos. Wydawałoby się, że to dobre towarzystwo, ale decyzji ONZ nie można traktować jako nobilitacji - raczej jako zwrócenie uwagi, że nie traktujemy Bałtyku z należytą troską.
Nasze słone jezioroDlaczego Bałtyk jest wrażliwy? - Bałtyk to właściwie wielkie słone jezioro, a nie morze - tłumaczy Jacek Engel z organizacji ekologicznej WWF (World Wildlife Fund). - Wymiana wód pomiędzy nim a innymi morzami jest niewielka. Jednocześnie Bałtyk jest akwenem ogromnie zatłoczonym, o wielu wąskich cieśninach.
Tłok na Bałtyku oznacza kolizje statków. W 2002 roku odnotowano 63 wypadki, w tym 14 tankowców. Na dno poszły 43 jednostki. Na szczęście na Bałtyku nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta