Pilnuj, jeśli nie chcesz płacić
Do takich wniosków prowadzi lektura wielu, pochodzących głównie z lat 70., lecz nadal aktualnych, wyroków Sądu Najwyższego. Takie stanowisko zajmują również autorzy opracowań z zakresu prawa pracy.
Kurtka Elżbiety C.Pani Elżbiecie C. ktoś w pracy ukradł prawie nową kurtkę. W szwalni, w której pracuje, jest kilka stanowisk przy maszynach do szycia. Szafa przeznaczona na okrycia pracowników znajduje się pomieszczeniu będącym rodzajem łącznika między magazynem, szwalnią i mieszkaniem pracodawcy. I z tej właśnie szafy zniknęło okrycie pracownicy. Pyta, czy ma prawo domagać się od szefa zwrotu pieniędzy za tę kurtkę.
Odpowiedź brzmi: tak. Płaszcz, kurtka czy inne tzw. wierzchnie okrycie, czapka, szalik, rękawiczki to bez wątpienia rzeczy, które zwykle są noszone przez pracownika. Pracownica zostawiła okrycie w miejscu do tego przeznaczonym. Sprawa jest jasna. Pracodawca musi wypłacić jej stosowny ekwiwalent.
Dorozumiana umowaObowiązek zapewniania pieczy nad rzeczami osobistymi pracownika nie został wyraźnie wymieniony w żadnym przepisie prawa pracy. Chociaż zamieszczone w art. 94 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta