Kiedy pracownik musi wrócić do firmy
Jeżeli sąd pracy orzekł o przywróceniu pracownika do pracy, a ten zgłosił gotowość jej podjęcia w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia, to pracodawca nie ma wyjścia. Musi go ponownie zatrudnić. Na tym nie koniec. Ma też obowiązek wypłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
Kiedy sąd przywraca do pracySąd może przywrócić pracownika do pracy w dwóch wypadkach - gdy pracodawca:
- > wypowiadając umowę o pracę na czas nieokreślony, wręczy pracownikowi nieuzasadnione wypowiedzenie lub naruszy przepisy o wypowiadaniu umów o pracę (art. 45 § 1 k.p.),
- > naruszy tryb rozwiązywania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 56 § 1 k.p.).
Są to jednak warunki ogólne. Nawet jeśli zostaną spełnione, to wcale nie znaczy, że sąd wyda orzeczenie o przywróceniu do pracy. Co musi się więc stać, aby takie orzeczenie zapadło?
Przede wszystkim pracownik musi wystąpić z pozwem przeciwko pracodawcy. Gdy tego nie zrobi lub zrobi po upływie ustawowego terminu, czyli po 7 dniach od dnia doręczenia wypowiedzenia lub po 14...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta