CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
Nie, niższą płacę można zatrudnionemu dać tylko w pierwszym roku pracy, ale nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Musi zatem otrzymać przynajmniej 719,28 zł, bo od 1 stycznia 2006 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 899,10 zł.
Nie można natomiast obniżyć pensji już w drugim roku zatrudnienia do 90 proc., tak jak to było możliwe do końca ubiegłego roku. Modyfikację tę wprowadziła ustawa z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz o zmianie innych ustaw (DzU nr 157, poz. 1314). Do tego rocznego okresu niższej pensji wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne. Wyłącza się natomiast okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Podstawa prawna: znowelizowany art. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.)
Inicjatywa należy do każdego Chcemy w firmie ustalić nowy układ zbiorowy pracy. Kto może wystąpić z inicjatywą jego ustalenia?Z inicjatywą ustanowienia układu może wystąpić zarówno pracodawca, jak i każda zakładowa organizacja związkowa.
Ten, kto składa taką propozycję, musi zawiadomić każdą organizację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta