Robota bez przerwy przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu
Kodeks pracy ogranicza jednak pracownikowi czas pracy. Dlatego ciągłe funkcjonowanie maszyny, urządzenia czy ich zespołów, a także całych wydziałów lub całego zakładu możliwe jest tylko przy pracy na zmiany robocze. W tym wypadku zmianą roboczą będzie wyodrębniona grupa pracowników, która o ustalonej godzinie obejmuje stanowiska pracy, przejmując je od swoich poprzedników, i po przepracowaniu obowiązującego dziennego wymiaru godzin przekazuje je następnej grupie.
W dwóch formachPraca w ruchu ciągłym może się odbywać według:
- > trójzmianowego rozkładu czasu pracy - jest to ruch ciągły w znaczeniu ścisłym, kodeksowym,
- > podstawowego systemu czasu pracy połączonej z pracą zmianową (np. czterobrygadowy rozkład czasu pracy lub jemu podobne).
Wskazówką przy ustalaniu, czy mamy do czynienia z pracą w ruchu ciągłym, może być wyrok Sądu Najwyższego z 29 września 1975 r. (I PRN 23/75). SN uznał w nim, że o tym, czy praca ma charakter pracy w ruchu ciągłym, nie decyduje ani zakres wykorzystania mocy produkcyjnej zakładu pracy, ani możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta