Szefie, pamiętaj o szkoleniach bhp
Jest to o tyle istotne, że zgodnie z art. 237 3 § 1 k.p. pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, jeśli do jej wykonywania nie ma on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Szczegółowo zagadnienie szkoleń bhp reguluje rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860, w skrócie: rozporządzenie).
Kogo trzeba przeszkolićTo głównie pracownicy, czyli osoby zatrudnione na umowę o pracę, muszą przejść szkolenia bhp. Czasami jednak ten obowiązek dotyczy także innych zatrudnionych. Podlega mu także sam pracodawca będący osobą fizyczną.
PRZYKŁADPan Leonard jako osoba fizyczna prowadzi własną działalność gospodarczą - zakład mechaniki pojazdowej. Wynajął firmę, aby przeprowadziła szkolenia okresowe dla jego pracowników. Pracodawca przekazał firmie listę uczestników, ale nie umieścił na niej swojego nazwiska. Sądził bowiem, że szkolenia obowiązują tylko pracowników. Pan Leonard nie ma jednak racji, bo pracodawca też musi się przeszkolić.
Również osoby na stanowiskach kierowniczych w jednakowej mierze podlegają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta