Gdy już zostanie wybrana
W ciągu 30 dni od wyborów rady pracodawca zwołuje pierwsze zebranie. Rada wybiera przewodniczącego i ustala swój regulamin. Do niej także należy ustalenie zasad współdziałania z pracodawcą, a mianowicie (art. 5): > zasad i trybu przekazywania informacji i prowadzenia konsultacji, > trybu rozstrzygania kwestii spornych, > tego, kto ponosi koszty działalności rady (gdy nie ma reprezentatywnych związków), > tego, kto ponosi koszty ekspertyz (gdy działają reprezentatywne związki).
Rada może także ustalić z pracodawcą inne kwestie, np. inną liczbę członków (nie mniejszą jednak niż 3), zasady zwalniania od pracy.
O CZYM INFORMOWAĆUstawa nie mówi jasno, jakie konkretnie informacje trzeba przekazywać radzie. Wskazuje co prawda na pewne obszary, ale nie daje to pracodawcy odpowiedzi, np. jakiego typu dokumenty ma przedstawiać. Lepiej więc wcześniej to z nią ustalić, tak by ustrzec się ewentualnych zarzutów niewywiązywania się z ustawowych obowiązków.
Przepisy mówią mianowicie, że pracodawca musi przekazywać radzie informacje dotyczące: > działalności i sytuacji ekonomicznej firmy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta