Marzenie za pół miliona euro
TOMASZ NIEWODNICZAŃSKI: Cały świat szuka najstarszych map Polski, które w XVI wieku stworzył Bartłomiej Wapowski. Znane są jedynie z fragmentów. Naukowcy przypuszczają, że one gdzieś istnieją i prędzej czy później wypłyną na rynek.
Ile mogłaby kosztować taka mapa?Pewnie 500 tys. euro. Niedawno zaproponowano mi za 120 tys. euro mapę Cusanusa, która znana jest tylko w 4 egzemplarzach. Posiadają je największe biblioteki Niemiec, Anglii, Francji i USA.
Jest pan na emeryturze; jak pan sobie poradził z tym wyzwaniem?Nie miałem tej kwoty. W zamian dałem 4 o wiele więcej warte atlasy. Dzięki temu mam egzemplarz w znacznie lepszym stanie niż pozostałe zachowane.
Często nawet nie przeczuwamy, że istnieje jakiś unikat kolekcjonerski. Jest jeszcze sporo rzeczy, których nie opisano w literaturze. Teraz ktoś oferuje mi mapę Polski, o której istnieniu wcześniej nikt nie wiedział. Ponieważ nie ma żadnego cenowego punktu odniesienia, sprzedawca może zażądać ceny tzw. amatorskiej. Może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta