CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
Prowadzę piekarnię w budynku o tzw. lekkiej konstrukcji (słupy stalowe, ściany i sufity z płyt warstwowych). Od 1982 r. dzierżawiłem go od zakładów państwowych, a w 1994 r. wykupiłem i od tego czasu amortyzuję liniowo, stawką 2,5 proc. Obecnie rozbudowuję go o część magazynową i socjalno-biurową. Rozbudowa jest również w konstrukcji lekkiej (podobnie jak domy towarowe, hale do targów itp.). WDF z 30 marca przeczytałem o możliwości amortyzacji takich budynków w ciągu 36 miesięcy. Czy ja również mogę przyjąć indywidualną stawkę amortyzacyjną? W końcu to materiały, konstrukcja i sposób użytkowania budynku wpływa głównie na jego trwałość. W piekarni występują również pogorszone warunki używania budynków - duża wilgotność i jej zmiany, wysoka zmienna temperatura, ciągłe działanie pary wodnej.
Czytelnik nie ma możliwości skrócenia amortyzacji budynku piekarni do 36 miesięcy. A to dlatego, że dotyczy to wyłącznie niektórych budynków (zaliczanych do grupy 103 i 109 KŚT) ulepszonych (przed ich przyjęciem do używania, a nie w trakcie) bądź używanych, dla których indywidualna stawka amortyzacji została przyjęta w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta