Polacy i wolność
Rola państwa lub narodu we wspólnocie międzynarodowej zależy od rozmaitych czynników, takich jak jego rozmiary, położenie, liczba ludności, kultura, zasoby materialne i wiele innych. Rolę tę określa także miejsce w historii. Metodologia nauki rozróżnia historię jako to, co się działo, od tego, jak to zostało utrwalone w źródłach i opisach. Podobnie jest z rolą państwa lub narodu w historii. To, jak ona wyglądała naprawdę, a jak funkcjonuje w świadomości ludzi, to dwie różne rzeczy. Historyk niefrancuski może umieścić Francję XX wieku w kategorii państw z poważnymi problemami, jednak nie przeszkadza to historykom francuskim powtarzać, że Francja była i jest wielka.
Historiografia polska wykształciła kanony ocen dziejów Polski. Na przykład na ogół zgadzamy się, że odzyskanie niepodległości po 1918 r. było wielkim sukcesem, że w wojnie z Rosją Radziecką w latach 1919 - 1921 obroniliśmy nie tylko niepodległość naszego kraju, ale także osłoniliśmy Europę od komunizmu, że w 1939 r. Niemcy i ZSRR dokonały zbrojnego rozbioru Polski, a mocarstwa zachodnie nie wypełniły zobowiązań sojuszniczych, że II wojna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta