Jaki leasing: finansowy czy operacyjny?
Zdarza się więc, że dla celów rachunkowości powinniśmy zaliczyć umowę do leasingu finansowego, a dla celów podatkowych do leasingu operacyjnego. Ewidencjonowanie skutków takich "dwoistych" umów może sprawić niemały problem.
Leasing to - obok kredytu bankowego - jedna z najbardziej rozpowszechnionych form zewnętrznego finansowania aktywów, a zwłaszcza składników rzeczowego majątku trwałego. W praktyce mamy do czynienia z dwoma podstawowymi formami umów leasingowych: z tzw. leasingiem operacyjnym oraz z leasingiem finansowym. Przy leasingu operacyjnym leasingowana rzecz ujęta jest jako środek trwały w ewidencji leasingodawcy, przy finansowym będzie ona natomiast figurować jako składnik środków trwałych u leasingobiorcy. Przepisy podatkowe nie operują pojęciami "leasing operacyjny" i "leasing finansowy", jednak są one powszechnie stosowane w praktyce gospodarczej, i będziemy się nimi posługiwali w dalszej części artykułu.
W księgach finansowy, w podatkach - operacyjnyWiększość zawieranych umów leasingu to - z punktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta