Uraz
Moja historia Żydów w Polsce i stosunków polsko-żydowskich ukazała się równocześnie z nowojorską książką Grossa. Nie sądzę, by ktoś mi zarzucił tendencyjność lub mijanie się z prawdą. W Polsce szlacheckiej Żydzi znaleźli wprawdzie swoje dziejowe refugium wobec prześladowań na Zachodzie, ale pisałem też, że wieś polska ani mieszczaństwo nie darzyły ich sympatią - za ich dawną ekonomiczną symbiozę ze szlachtą, a potem wyższość w interesach. Była to antypatia bez żydożerstwa - w czasie okupacji Niemcy spalili sporo wsi, gdzie przechowywano Żydów. Jako warstwa przyjaciółmi ich zostali inteligenci polscy.
Moja książka zawiera setki szczegółów z tysiącletniej historii - także o polskich Żydach walczących w powstaniach przeciw caratowi, o Żydach - wyższych oficerach polskiej armii walczącej z Niemcami, o macewach, które stoją obok krzyży na cmentarzu polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta