Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionego wieku

01 lipca 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionego wieku Arsenał tworzącego się w ogniu walki odrodzonego Wojska Polskiego to istna mozaika typów i rodzajów uzbrojenia. Broń odziedziczoną po armiach zaborców uzupełniały zakupy za granicą, przede wszystkim we Francji, i uzbrojenie przybyłych do kraju jednostek z Rosji i Francji. Czołgi Renault FT-17 polskiej armii pod Radzyminem Pociąg pancerny „Hallerczyk”

Jeśli chodzi o broń strzelecką (zarówno indywidualną, jak też zespołową) to używano wszystkich dostępnych wzorów, m.in. japońskich karabinów Arisaka, choć starano się w miarę możliwości o jak najszybszą unifikację.

KARABINY I SZABLE

Najpowszechniej stosowanymi karabinami były francuskie Lebele kal. 8 mm i niemieckie Mausery kal. 7,92 mm. Te ostatnie stały się w 1921 roku regulaminową bronią naszej armii, na co wpływ miał m.in. fakt przejęcia przez Polskę (decyzja Rady Ambasadorów) wyposażenia gdańskiej fabryki owych karabinów (Danzinger Gewehrfabrik). Wojsko Polskie używało ciężkich karabinów maszynowych austriackich (Schwarzlose), niemieckich (Maxim 08), francuskich (Hotchkiss), a nawet amerykańskich (Colt), oraz lekkich: Lewisa (angielski),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3878

Spis treści
Zamów abonament