Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Załamanie na północy

01 lipca 2006 | Polski oręż | JO
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Załamanie na północy Na północy Tuchaczewski w ciągu czterech tygodni odbudował stany i morale swych oddziałów. Wzmocniony nowymi jednostkami font zachodni 4 lipca rozpoczął ofensywę pod hasłem "Na Wilno - Mińsk - Warszawę". Odznaka Armii Ochotniczej Ochotnicy przed pałacem Saskim w Warszawie, sierpień 1920 r.

Na sześć polskich dywizji nad Autą i górną Berezyną uderzyło trzynaście dywizji strzeleckich i 3 Korpus Konny (dwie dywizje jazdy). Podoficer Antoni Jędrzejczak tak opisał natarcie mas rosyjskiej piechoty: "Biegli jeden obok drugiego, jeden za drugim. Na ich miejsce szły nowe zastępy. Ramię w ramię. Głowa przy głowie. Nas była garstka. Staliśmy w okopach w odległości 4 - 5 metrów jeden od drugiego. Wiedzieliśmy, że w walce na bagnety przetoczą się przez nas jak lawina (...) Pierwsza i druga linie bolszewików zaczęły topnieć jak śnieg na wiosnę, ale następne szły po trupach swoich towarzyszy uparcie i z krzykiem urra zbliżali się do naszych okopów. Szli jak pijani, wymachując karabinami i dodając sobie ducha dzikim okrzykiem urra. Stałem w okopie, szybko mierzyłem i oddawałem strzał".

Polacy przegrali bitwę nad Autą (4 - 5 lipca) i zostali zmuszeni do odwrotu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3878

Spis treści
Zamów abonament