My, młodzi, nijacy, opuszczeni
Może to i prawda. Ale jeżeli sprawa ta staje się tematem numer 1 publicznej debaty, to ja, jako młody, ale pełnoprawny członek narodu czuję się w obowiązku i w prawie wypowiedzieć się na ten temat.
Opublikowany w "Plusie Minusie" z 17 18 czerwca br. artykuł abp. Józefa Życińskiego "Prawda nas wyzwoli" wydaje mi się głosem bardzo ważnym w dyskusji, bo klarownie i dobitnie mówi o potrzebie uwzględnienia w rozliczeniach z przeszłością wartości etycznych. Autor pokazuje, że lustracja to nie tylko zbiorowy sąd i publiczne piętnowanie, które po znalezieniu wszystkich winnych przyniosą całemu narodowi katharsis. Tak naprawdę jest to wielkie wyzwanie dla osądzających, a przede wszystkim dla nas, wszystkich Polaków. To, jak się z tym problemem uporamy, jak tę sprawę "załatwimy", pokaże najlepiej, jakimi ludźmi jesteśmy, jakim narodem.
Abp Życiński z optymistyczno-renesansowym zacięciem wierzy w człowieka i nasze ucywilizowanie, a tylko na marginesie zostawia opatrzonych etykietką "żądnych sensacji publicystów", dziennikarzy z tabloidów, którzy jego zdaniem nie mówią ludzkim głosem. Ale przecież ktoś te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta