Rachunkowe skutki podatkowej kompensaty
-W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych zapłatę CIT oraz pobieranych przez płatnika zaliczek na PIT , jeśli następuje ona poprzez zaliczenie na poczet tych zobowiązań należnego podatnikowi zwrotu różnicy pomiędzy wyższym naliczonym a niższym należnym podatkiem VAT? Stosowny wniosek został złożony w urzędzie skarbowym w listopadzie 2006 r., a postanowienie w tej sprawie datowane jest na 8 stycznia 2007 r. Kiedy i jakim dowodem zaksięgować taką kompensatę rozrachunków publicznoprawnych? -pyta czytelnik DF.
Jedna z form zapłatyZaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet zobowiązania podatkowego jest jedną z form uregulowania (zapłaty) podatku (patrz art. 59 § 1 ordynacji podatkowej). Jeśli u podatnika wystąpi nadpłata podatku lub kwota do zwrotu, jest on - mocą art. 76 § 1 i art. 76b ordynacji - uprawniony do otrzymania jej zwrotu lub złożenia wniosku o zaliczenie tej nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. W sprawie zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku urząd wydaje postanowienie, na które podatnikowi służy zażalenie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta