Akcje należące do majątku wspólnego małżonków: za wcześnie, by stawiać kropkę nad "i"
W "Rzeczpospolitej" z 26 września 2006 r. wyraziłem pogląd (Radosław L. Kwaśnicki), iż wykonywanie praw z udziałów/akcji należących do majątku wspólnego małżonków (dalej: udziały) wymaga wyznaczenia przez nich wspólnego przedstawiciela; przy czym takim przedstawicielem może być jeden z małżonków. Niewyznaczenie przedstawiciela (m. in. z powodu konfliktu między małżonkami) miałoby uniemożliwić wykonywanie praw z takich udziałów. W takim wypadku nie ma zastosowania kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. art. 36 § 2 art. i 36), lecz jedynie kodeks spółek handlowych (tj. art. art. 183i 184). Rozumowanie to oparłem na założeniu, iż "kodeks cywilny" w rozumieniu art. 2 zd. 1 k. s. h. powinien tu oznaczać także k. r. i. o.
Opinia ta wzbudziła znaczne kontrowersje, których wyrazem były m.in. dwie polemiki opublikowane w "Rz" w październiku ubiegłego roku. Katarzyna Bilewska skupiła się głównie na określeniu podmiotu uzyskującego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta