Mniej wątpliwości przy rozliczeniu
Podatek od środków transportowych obciąża samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) od 3,5 tony, ciągniki siodłowe i balastowe, naczepy, przyczepy oraz autobusy.
Nowelizacja ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm., dalej uopol), w której uregulowany jest ten podatek, znacząco nie zmieniła konstrukcji tego świadczenia. Niemniej znajomość nowych przepisów z pewnością będzie przydatna dla prawidłowego rozliczenia się z tej daniny.
Tylko od pojazdów zarejestrowanych w PolsceZgodnie z art. 9 ust. 4 uopol, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych powstawał od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany, a w razie nabycia pojazdu zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on nabyty. Ustawodawca przy tym nie precyzował, czy chodzi o rejestrację na terytorium Polski. Wątpliwości wyjaśniło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta