Arsenał minionych wieków
Rozwój wojsk spadochronowych rozpoczyna się od lat 30. XX wieku i dotyczy w zasadzie dwóch armii - sowieckiej oraz niemieckiej. Efektowne sukcesy niemieckich skoczków w początkowej fazie Blitzkriegu - zdobycie twierdzy Eben-Emael w Holandii czy desant na Kretę - spowodowały, że zalety nowego rodzaju wojsk dostrzeżono w innych krajach. Skutkowało to szybkim rozwojem formacji m.in. w Anglii i USA.
Charakter wojsk powietrznodesantowych i zadania, jakie przed nimi stawiano, spowodowały, iż pojawiło się zapotrzebowanie na specyficzny ekwipunek i uzbrojenie dające szansę na odniesienie sukcesu w starciu z dobrze uzbrojonym przeciwnikiem, mimo iż walka toczyłaby się w izolowanych punktach pozbawionych wsparcia broni ciężkiej.
PIAT na czołgiNiezwykle istotna była kwestia broni przeciwpancernej, ponieważ transport lotniczy eliminował praktycznie możliwość wykorzystania przez spadochroniarzy najcięższego sprzętu. W oddziałach brytyjskich i w polskiej Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Sosabowskiego używano m.in. słynnych sprężynowych granatników PIAT, które zastąpiły mniej skuteczne rusznice przeciwpancerne Boys. PIAT składał się z blaszanego cylindrycznego korpusu mieszczącego sprężynę i iglicę, półkolistego korytka z przodu (tu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta