Zamiennik morfiny pozwoli zarobić miliony
Nowa substancja nosi nazwę difalina. Prace nad nią prowadzi prof. Andrzej Lipkowski z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk. Jego projekt został włączony do programu badawczego nad nowymi lekami, który przez dwa najbliższe lata prowadzić będzie warszawski Instytut Farmaceutyczny. To państwowa jednostka badawczo-rozwojowa. Resort nauki i informatyzacji przeznaczył na realizację projektu prof. Lipkowskiego ok. 800 tys. zł.
Wartość rynku to miliard dolarów rocznie- Wszystkie używane w leczeniu silnych bólów związki z grupy opiatów, jak morfina czy fentanyl, mają działanie silnie uzależniające. Nasza substancja nie ma takich właściwości - wyjaśnia prof. Andrzej Lipkowski. Testy na zwierzętach wykazały też, że organizm ma bardzo długi okres tolerancji nowego specyfiku (przeciwnie jest z morfiną). Lekarze nie musieliby więc ciągle zwiększać dawek dla chorych. A koszty produkcji morfiny i difaliny są podobne.
Naukowcy wiedzą, że walczą nie tylko o środek poprawiający komfort życia chorych, ale także o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta