Obliczamy zarobki za egzaminowanie maturzystów
Wreszcie zniknął problem: płacić czy nie płacić nauczycielom za udział w komisjach maturalnych. A to za sprawą uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 22 marca 2007 r. (IIIPZP1/07). Uznali oni, że "uczestnictwo nauczyciela w przeprowadzeniu egzaminu maturalnego stanowi realizację zajęć dydaktycznych w rozumieniu art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty nauczyciela, a zatem odpłatną pracę, która może być powierzona w celu realizacji programu nauczania w godzinach ponadwymiarowych (art. 35 ust. 1 i 2 Karty nauczyciela)". Uchwała ta ma moc zasady prawnej, a więc powinni ją stosować zarówno sądy, jak i pracodawcy nauczycieli. Począwszy więc od tegorocznych matur, nauczyciele egzaminatorzy muszą otrzymywać za to gratyfikację finansową. Ale czy każdy z nich może na nią liczyć, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Za pracę w godzinach ponadwymiarowychZaprowadzenie egzaminów maturalnych należy się dodatkowe wynagrodzenie, gdy będzie to praca w godzinach ponadwymiarowych. Oznacza to przydzielenie nauczycielowi zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, czyli tzw. pensum. Wynika tak z art. 35 ust. 2 ustawy z 26 stycznia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta