Czy świadkowie mają prawo kłamać
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2007 r. (IKZP4/07; "Rz" z 16 lipca) nie odpowie za fałszywe zeznania osoba, którą - zamiast jako podejrzaną -przesłuchano w charakterze świadka. Nie można się z tą tezą zgodzić.
Art. 183 § 1 kodeksu postępowania karnego stanowi, że świadek może się uchylić od odpowiedzi na pytanie, jeżeli odpowiedź mogłaby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Według art. 233 kodeksu karnego ten, kto składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub winnym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech (§ 1). Warunkiem odpowiedzialności jest, by przyjmujący zeznanie uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie (§ 2). Nie podlega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta